Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legalitate anuntare reclamant despre ora la care vin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legalitate anuntare reclamant despre ora la care vin sa dau declaratie

Sunt chemata la politie sa dau o declaratie pentru ca cineva a depus o plangere impotriva mea. Este legal ca politistul sa anunte acea persoana de data si ora la care ma voi afla la postul de politie pentru a da declaratia?
Este posibil ca avocatul persoanei vatamate sa fi depus cerere sa participe la orice act de urmarire penala si atunci organul judiciar este obligat sa-l anunte.
Domnul a depus plangere ca ii datorez bani. Din cate stiu asta nu tine de politie ci de tribunal.
Nu are avocat.
DeeaRaina, utilizator
Poate politia a vrut sa va confrunte ?

Litigiile "tin" (le solutioneaza) o instanta (judecatorie, tribunal, etc.dupa caz).
Politia face cercetari pe care le prezinta procurorului, judecatorului, etc. dupa caz
legalmgm, utilizator
Probabil a depus plangere penala pentru inselaciune.
Daca nu are martori ... adica a terta persoana in cauza este 1 vs 1 si daca nu recunosti nu are ce sa-ti faca deoarece trebuie sa existe probe :

1. un act de mana
2. un martor
3. o inregistrare
4. o filmare
5. o poza

etc ...

in caz contrat e cuvantul tau impotriva cuvantului lui , daca nu are cele enuntate de la 1 la 5 , poti sa nu recunosti si nu are ce sa iti faca nici politia ... dar mania lui CEL De Sus e mai mare pentru minciuna , intelegi ?

Politia in afara de a trimite invitatie acum poate suna de pe telefonul de servici al postului si va anunta la ce ora sa veniti , daca nu puteti veni la ora aia contramandati ora si veniti cu o ora mai devreme sau mai tirziu deoarece munciti sau aveti alte treburi mai importante sau in alta zi cand aveti un program mai lejer , nu te poate aduce cu forta la politie daca esti la munca , se conformeaza dupa programul care il aveti , pentru ca nu este caz penal sau vi s-a dat mandat de arestare sau de alt gen ...