avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Agresat de polițist
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Agresat de polițist

Un prieten a fost chemat azi la secție sa dea o declarație în calitate de martor. Acesta a fost agresat de către organul de politie cu multiple lovituri în burta pentru a recunoaște ceva ce nu s-a întâmplat. Acesta i-a luat telefonul și a făcut poze la diferite conversații. Are voie sa facă așa și dacă nu ce demersuri se pot lua?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:46, 29 Martie 2018
Daca este adevarat ce s-a intamplat trebuie sa depuna o plangere penala la parchet impotriva politistului
În camera mai era un polițist și așa este cuvântul martorului polițist contra cuvântului prietenului meu. Nu cred ca va putea rezolva ceva
Trebuia să meargă însoțit de avocat si s-ar fi evitat aceasta situatie.
O sa vrea sa mai tragă de el si in viitor.
Bine ca nu a fost agresat mai rau.
El nu știa că se poate intampla asa ceva?

O plângere il ajuta efectiv daca are si certificat medico-legal dar ei nu lasa urme de regula.
Poate depune însă o plângere penală indiferent de situație dar ar fi bine sa meargă însoțit de avocat dată următoare.
Polițistul are si alti colegi...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca puteti proba(certificat IML,inregistrari) poate formula plangere prealabila ptr.infractiunea de lovire sau alte violente(art.193 NCP)sau plangere penala ptr.infractiunea de vatamare corporala(art.194NCP) in functie de zilele de ingrijire medicale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiune fizica BStefan BStefan Buna ziua. In urma unei discutii contradictorii in autobuz,sunt urmarit de 3 persoane (16-17 ani) in zona locuintei. Acestia asteapta sa fiu singur pentru a ma ... (vezi toată discuția)
Lovită de soț No name nobody No name nobody Bună ziua, aseară am primit un pumn în maxilar de la soțul meu in urma unor certuri mai aprinse. Bineînțeles \"din greșeală\", acum nu mai contenesc cu ... (vezi toată discuția)
Agresiune fizica, agresor necunoscut MrSpyrydus MrSpyrydus Cu o ora in urma un prieten a fost agresat, impreuna cu un alt baiat, de 2 persoane de aproximativ 20 de ani. Precizez ca ei sunt minori iar 2 fete au fost ... (vezi toată discuția)