Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lovită de soț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lovită de soț

Bună ziua, aseară am primit un pumn în maxilar de la soțul meu in urma unor certuri mai aprinse. Bineînțeles "din greșeală", acum nu mai contenesc cu scuzele. Întrebarea mea este: dacă mă duc să-mi scot certificat medico-legal se sesizează automat și poliția, sau tot eu trebuie să merg să fac plângere?
Mulțumesc anticipat,
Politia nu se sesizeaza automat ptr.infractiunea de lovire[Art.193 NCP].Trebuie sa depuneti plangere prealabila in calitate de parte vatamata ptr.punerea in miscarea actiunii penale.
Trebuie sa depuneti dvs plangere, aveati posibilitatea sa apelati si serviciul 112 in astfel de situatii.
Ar fi foarte bine sa va scoateti certificat medico legal. Poate vi se va mai intampla ca sotul sa fie agresiv si atunci este bine sa aveti dovada agresiunilor anterioare.
Politia se sesizeaza doar la plangerea dvs.