Forum Discuţii juridice Executare silită Notificari cesiune credit
Discuție deschisă în Executare silită

Notificari cesiune credit

Buna ziua.
In situatia in care un credit imobiliar, a carui exigibilitate anticipata este notificata de catre banca, urmata de doua cesiuni succesive din care una notificata doar imprumutatului care este si garant imobiliar -un sot , nu si celui de al doilea garant imobiliar, pe acelasi imobil,- al doilea sot, iar apoi creanta este cesionata unui al doilea si ultim cesionar, care notifica de aceasta data ambii soti, se considera implinite conditiile de publicitate a cesiunii potrivit 1393 CPC?
Multumesc!
Vă referiți poate la 1583 C civil?
Singurul efect al faptului că debitorul nu este notificat este că poate plăti și cedentului și nu poate fi cerută repetiția plății.
ma gandeam daca este indeplinita conditia de publicitate, pentru a putea fi declansata executarea silita intr-un mod legal, de catre cesionar, in care debitorul sa nu invoce incorecta notificare pe calea contestatiei la executare, intrucat nu ii este opozabila cf. 1393 CPC.
Va multumesc!
karsten_yanker, utilizator