avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Buna ziua. In contractul de munca esti stipulat ca programul de lucru este de12/24 12/48, rapartizarea lui putand fi si inegala. E legal ca angajatorul sa modifice programul la 12/24 fara alte explicatii si fara a intreba angajatii? stiu ca programul de lucru, conform noului cod al muncii este de 40h/sapt ( maxim legal48h/sapt cu tot cu ore suplimentare). Cui ma pot adresa? Multumesc.
Buna ziua,
Va puteti adresa ITM.
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 117 C.mun.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

In privinta stabilirii programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile angajatorul nu are decat obligatia de a aduce aceste chestiuni la cunostinta salariatilor si de le afisa la sediul sau.
Intrebarea era despre numarul de ore care se aduna si nerespectarea codului muncii ;). programul e obligaoriu a fi afisat de angajator.

@ Av. Gabriel Klein Kiritescu
Multumesc .
Ultima modificare: Marți, 9 Iunie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Alte discuții în legătură

Abuz firme bunul666 bunul666 VREAU SA DAU IN JUDECATA FIRMA LA CARE LUCREZ CA SOFER PENTRU NEPLATA ORELOR SUPLIMENTARE SI PROGRAM ABUZIV. AS VREA SA STIU DACA AM SANSE DE CASTIG ? (vezi toată discuția)
Zile legale de munca Florioss Florioss As vrea sa intreb,,,,lucrez la o firma,sunt sudor,ne obliga sa lucram trei zile pe sapt, cate 12 ore,restul sunt de 8,iar sambata ne cheama iarasi,fortat,,e ... (vezi toată discuția)
Plata orelor de munca de weekend adrianabala adrianabala Am un contract de munca de 8h/zi , 40h pe saptamana. Programul de lucru este in ture de 7h/zi si un weekend cu 13h sambata si 11h duminica. Cum se platesc ... (vezi toată discuția)