Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Buna ziua. In contractul de munca esti stipulat ca programul de lucru este de12/24 12/48, rapartizarea lui putand fi si inegala. E legal ca angajatorul sa modifice programul la 12/24 fara alte explicatii si fara a intreba angajatii? stiu ca programul de lucru, conform noului cod al muncii este de 40h/sapt ( maxim legal48h/sapt cu tot cu ore suplimentare). Cui ma pot adresa? Multumesc.
Buna ziua,
Va puteti adresa ITM.
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 117 C.mun.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

In privinta stabilirii programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile angajatorul nu are decat obligatia de a aduce aceste chestiuni la cunostinta salariatilor si de le afisa la sediul sau.
Intrebarea era despre numarul de ore care se aduna si nerespectarea codului muncii ;). programul e obligaoriu a fi afisat de angajator.

@ Av. Gabriel Klein Kiritescu
Multumesc .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.