avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creanta

buna seara,
firma mea produce material de constructii
am si un contract insa s-a comandat mai mult decat in contract, pe baza de comanda
lucrarea s-a terminat
in contract nu am clauza de incetare si nici termene de livrare. Se face doar referire la un grafic de livrari care nu s-a mai facut niciodata, acestea facandu-se pe comenzile lor.
Acum exista o creanta foarte mare pe care as vrea sa mi-o recuperez.
Ei imi spun ca am intarziat cu livrarile si ca penalitatile de intarziere sunt mai mari decat datoria lor
Ba mai zic si ca a trebuit sa mai cumpere si din alte parte ca eu nu le-am onorat comenzile la timp
Eu inteleg ca daca nu exita termen sunt si acum in contract, nu?
Gresesc?
Cel mai recent răspuns: corinamar , utilizator 23:02, 2 Iulie 2009
Daca va da in judecata vor trebui sa depuna modul de calcul al penalitatilor-conform indicelui de inflatie al B.N.R.. Asa se calculeaza ,daca nu ati trecut clauza penala de 0,5% .Pana la judecata o sa va cheme la conciliere - puteti face fie o compensare ,fie platiti macar o parte din bani.In instanta puteti cere termen pentru solutionarea pe cala amiabila a litigiului.
Deci aveti un contract pentru livrare , beton , sa zicem, in care ati stipulat ca livrarea se face la comanda.
In contractul asta ati prevazut clauze prin care partile sunt sanctionate cu penalitati pentru neindeplinirea la termen a obligatiilor?
V-a notificat vreodata beneficiarul ca ati intarziat executarea comenzilor?.
Dar tehnic e posibil in materie de beton, sa zicem,sa nu-l livrezi la termen?
Potrivit codului comercial, comanda urmmata de executare constituie contract.
Daca , dupa expirarea contractului, clientul a comandat si dvs, ati executat comanda, avem de-a face cu un contract, pe care dvs. il probati cu inscrisurile prevazute de codul comercial
nu exista termene
in contract scrie livrarea se va face conform graficului dar graficul nu a fost facut niciodata
comenzile lor nu au termene
ei au datorie ca n-au platit marfa
eu am intarziat dar daca nu era niciun termen de unde sa stiu ...
eu vreau sa-mi recuperez creanta! marfa livrata, facturata, acceptata si folosita!
nu exista niciun termen final...
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2009
corinamar, utilizator
ralucastefan2007 a scris:

Daca va da in judecata vor trebui sa depuna modul de calcul al penalitatilor-conform indicelui de inflatie al B.N.R.. Asa se calculeaza ,daca nu ati trecut clauza penala de 0,5% .Pana la judecata o sa va cheme la conciliere - puteti face fie o compensare ,fie platiti macar o parte din bani.In instanta puteti cere termen pentru solutionarea pe cala amiabila a litigiului.


De unde chestia cu 0,5%?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezolutiune contract de vanzare cumparare produse paul_2008 paul_2008 Ma confrunt cu o mare dilema. Va rog dati-mi cateva sfaturi: - societatea comerciala la care lucrez a incheiat un contract de vanzare cumparare produse cu o ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata miruna.c miruna.c vreau sa merg pe somatie de plata pentru recuperarea unor creante ideea e ca observ ca exista intarzieri si din partea societatii creditoare ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Contract inserat pe verso-ul facturii ZERATUL ZERATUL Readuc in discutie subiectul legat de facturi emise de catre o societate comerciala catre o alta societate comerciala, care au inserat pe verso un contract de ... (vezi toată discuția)