Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sotul poate sa-mi fie coasigurat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sotul poate sa-mi fie coasigurat?

Sunt angajata cu cim pe perioada nedeterminata cu timp de lucru 2 ore. In acest caz sotul poate sa-mi devina coasigurat, el neavand nici un venit? Va rog mult un raspuns cat mai urgent. Va multumesc.
ART. 213*)
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:

b) tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;

Legea nu specifica ce program trebuie sa aiba asiguratul (sotia) care ia un coasigurat (sotul).

Deci da , il puteti lua ca si coasigurat ,dar pentru aceasta trebuie sa anuntati angajatorul si sa depuneti un set de documente.

ms mult