Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema caini la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema caini la bloc

Buna ziua,

Locuiesc in Bucuresti, intr-un apartament de 70 mp si am o problema cu vecinii de deasupra. Ei au un caine doberman si pentru al doilea an la rand, cainele are pui. Anul trecut a avut 10 si acum cred ca tot la fel, iar galagia in orele de liniste ajunge sa fie insuportabila. Nu se poate dormi noaptea(orele 23 - 24) si nici dimineata (orele 6 - 7) din cauza cainilor care au program de alergat, latrat, schelalaiat si joaca.

Exista vreo cale legala prin care sa incerc sa ii determin sa renunte la aceasta afacere? Ar putea intra sub incidenta tulburarii linistii publice? Pot sa fac o reclamatie la politie? Pe cale amiabila nu ma pot intelege cu dansii, pur si simplu nu-i intereseaza.

Va rog sa ma ajuti cu un sfat daca se poate.

Multumesc.
Sesizati presedintele AP dar nu cred ca se va implica asa ca puteti face o plangere la politie. Pana la urma apartamentele de bloc sunt ptr locuit si nu pentru cresterea cainilor.
Apelati la 112 in miezul noptii, cand incep cainii sa isi faca de cap, atunci este cea mai potrivita perioada pentru constatare.
cyan a scris:

Apelati la 112 in miezul noptii, cand incep cainii sa isi faca de cap, atunci este cea mai potrivita perioada pentru constatare.

Eronat !
Serviciul de urgenta 112 legal,poate fi apelat numai pentru cazurile intradevar de urgenta
Daca apelati serviciul de urgenta 112 cu asemenea solicitare riscati sa fiti amendat
Anul trecut au fost aplicate un numar record de amenzi pentru apelare neintemeiata a serviciului de urgenta
Problema o puteti solutiona fie amiabil fie apeland la autoritatea politiei responsabile domiciliului dvs
In Bucuresti exista HCLM care prevad concret numarul de caini care pot fi detinuti in apartamentele situatie in imobilele de locuit in comun
Puteti sesiza inclusiv autoritatea sanitar veterinara,care poate aplica sanctiuni proprietarului

Cand vecinii pun muzica si joaca sarba pana la 3 dimineata poate fi apelata politia la 112 sau te duci sa primesti amiabil cateva vorbe dulci despre rude decedate?

Exemple de situaţii de urgenţă:
TULBURAREA LINIŞTII ŞI ORDINII PUBLICE

[ link extern ]

sau mergeti la vecin la 12 noaptea, ii solicitati sa isi potoleasca canisa iar daca va injura atunci va puteti incadra la

CONFLICTE ŞI AGRESIUNI FIZICE

@ynocentta, ce parere aveti de includerea in situatiile de urgenta pentru

CERŞETORIE/SPĂLARE PARBRIZE?

Se poate compara spalarea parbrizelor cu tulburarea linistii publice de o haita de caini?:hm:

Un articol pe aceasta tema aparut astazi
[ link extern ]

Am vrut sa editez mesajul anterior dar o fac acum

"- Alooo, 112?

Va rog sa trimiteti de urgenta un echipaj de politie insotit de ambulanta si pompieri!

Sunt oprit la semaforul de la intersectia x cu y.

Sunt agresat, doi indivizi mi-au aruncat pe parbriz cu o solutie neidentificata si acum il sterg cu racletele! Este un miros intepator de detergent!

Cuum? Echipajele au plecat deja inainte de a va apela? Am inteles, ati avut o premonitie!

Va rog, repede, repede, au venit langa usa si cer insistent 1 leu!

Dar sigur nu ma amendati pentru apel neintemeiat?

Aha, nu este cazul, este vorba despre una din situatiile de urgenta prezentate pe site-ul serviciului 112!

Sa nu misc masina! Ok!

Dar pentru galagia facuta de cainii vecinilor pot apela 112?

Nuuu? Daca nu sunt inregistrati ca locatari la asociatia de proprietari pot primi amenda!
Doar daca ma musca!

Se aud sirenele. Va rog sa ii anuntati ca le-am dat celor 2 cate 1 leu si nu mai este cazul!

Poate este o situatie de urgenta in alta parte, un incendiu, o talharie, un viol, un cutremur, un accident de circulatie, urgente adevarate.

112- Apelul a fost inregistrat, si numarul de telefon! Trebuie sa asteptati sosirea echipajelor.

- Sigur, astept, nu ma grabesc, nu-i nicio problema ca s-a blocat intersectia de jumatate de ora.

Dar sigur nu ma amendati?

Am auzit ca
Anul trecut au fost aplicate un numar record de amenzi pentru apelare neintemeiata a serviciului de urgenta

Gata, m-am linistit! Si eu am inregistrat convorbirea.

Au sosit si echipajele!"