Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Două vecine stau cu ușile deschise iar câinii lor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Două vecine stau cu ușile deschise iar câinii lor latră toată ziua pe palier. Nu ne putem odihni deloc din cauza lor, ce măsuri se pot lua?

Buna ziua,am doua vecine care fiecare din ele au cate un caine,stau cu usile deschise de la apartamente(stau una langa alta),si cainii aia latra toata ziua pe palier,nu ne putem odihni deloc din cauza lor.Ce masuri se pot lua impotriva lor sa nu mai deranjeze? Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Ati incercat o discutie cu acestea?
Poate nu isi dau seama ca deranjeaza .
Daca nu functioneaza, vb pe rand cu administratorul, cu presedintele, daca nisi asa nu functioneaza, puteti sa faceti plangere la politie pt deranjarea linistii publice.
Initial incercati discutie amiabila
Daca proprietarii animalelor de companie nu inteleg sa respecte normele de convietuire in comun,nu respecta programul de liniste,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari=
presedintele de asociatie are autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare pentru respectarea dispozitiilor in vigoare
In ultima instanta se poate apela inclusiv la politia teritoriala
"Initial incercati discutie amiabila"...
Daca vecinele isi bat joc..tot eu trebuie sa vb amiabil??? Tot victima trebuie sa ceara /milogeasca fata de abuzator sa nu-l mai abuzeze??
Sa fim seriosi! Cu astfel de vecini nu exista solutie/discutie amiabila!!
Treceti la fapte!!

editat : citare raspuns anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic

ciprian1681 a scris:

"Initial incercati discutie amiabila"...
Daca vecinele isi bat joc..tot eu trebuie sa vb amiabil??? Tot victima trebuie sa ceara /milogeasca fata de abuzator sa nu-l mai abuzeze??
Sa fim seriosi! Cu astfel de vecini nu exista solutie/discutie amiabila!!
Treceti la fapte!!

editat : citare raspuns anterior

Discuția pe cale amiabilă rămâne la latitudinea dumneavoastră. Nu există un procedeu standard pentru acest caz.
Dacă spuneți că nu există posibilitatea purtării unei discuții amiabile cu doamnele respective, vă recomand să inițiați un apel la 112, când se mai întâmplă și să solicitați un echipaj al Poliției Locale. Explicați-le la telefon ce problemă aveți și ei vor știi de acolo de ce anume aveți nevoie.
Poliția nu știu dacă le va da o amendă, pe baza reclamației dumneavoastră, însă un avertisment tot le va da, iar în cazul în care se va mai întâmpla, vor lua și amendă pentru deranjarea liniștii publice.

Sfatul meu este să încercați varianta cu Poliția. Datele personale oricum nu se vor furniza (dacă vor întreba femeile respective CINE A SUNAT?. Poliția nu are dreptul să furnizeze răspunsul la această întrebare, fără acordul dumneavoastră.)

Sper că v-am ajutat.

O zi bună!
Sesizati, in scris , conducerea asociatiei de proprietari, in doua exemplare (unul pentru dumneavoastra, cu numar de inregistrare si data inregistrarii).

In cazul in care in 30 zile nu se intampla nimic si situatia se repeta in intervalul "orelor de liniste" anuntati politia locala la dispeceratul acesteia. Numarul de telefon este public. Aveti suficient timp sa-l obtineti.
Nu este necesar sa anuntati incidentul la 112. Nu este o situatie de urgenta.

Succes.

Adrian Sulea, Consultant credite si finantari