Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Medical - neluat in seama !
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Medical - neluat in seama !

Buna ziua,
O doamna,este vanzatoare la un magazin privat.
Datorita efortului depus in cadrul serviciului (ridica lazi cu bauturi,cu alimente,etc.) s-a imbolnavit (ceva cu coloana vertebrala).
A fost la medic,a facut RMN,a luat tratament - medicamente,etc. iar medicii i-au dat si concediu medical,intrucat are nevoie de repaus cat timp face tratament.
Patronul,nu vrea sa-i inregistreze concediul medical, ci a trecut-o in concediu de odihna, vara voia ei.
Practic,daca nu accepta situatia, o da afara.
Este legala aceasta procedura ?
Ce ar trebui facut in acest caz ?
Multumesc.
In acest caz, va trebui sa sesizeze Casa de Asigurari de Sanatate.

OUG 158/2005:
Art. 47 - (1) Constituie contravenţii faptele săvârşite prin încălcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).
(2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
c) eliberarea certificatelor de concedii medicale, cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.

Art. 48 - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.

Art. 49 - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.
Am inteles.
Dar,exista vreo reglementare care prevede ca angajatorul suporta primele 5 zile din concediul medical,iar restul suporta Casa de Sanatate ?
Va multumesc.
gigelas, utilizator
OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
art. 12
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:

A.de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;

B.din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a)ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
b)prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).
Da,am inteles.
In acest caz,care ar fi motivul patronului,sa nu ia in seama concediul medical ?
Vanzatoarea lucreaza legal,cu carte de munca.
Personal,nu vad motivul refuzului de a inregistra concediul medical.
Ma gândesc,eu, ca acest concediu medical este inregistrat undeva la medici...in concluzie,la un eventual control,s-ar suprapune cu concediul de odihna.
Atunci,ce s-ar intampla ?
Va multumesc.
1. Motivul invocat de multi angajatori este ca recupereaza foarte tarziu banii d la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

2. - De aceea vi s-a si recomandat sa faceti o sesizare la CJAS, singura care poate sa il convinga pe angajator sa plateasca certificatul medical.
- Salariata respectiva il poate da in judecata pe angajator daca nu plateste certificatul medical si dupa interventia CJAS.

3. Sa faca o sesizare si la ITM pentru ca a trecut-o in concediu de odihna ceea ce este neadevarat.