Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Medical - neluat in seama !
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Medical - neluat in seama !

Buna ziua,
O doamna,este vanzatoare la un magazin privat.
Datorita efortului depus in cadrul serviciului (ridica lazi cu bauturi,cu alimente,etc.) s-a imbolnavit (ceva cu coloana vertebrala).
A fost la medic,a facut RMN,a luat tratament - medicamente,etc. iar medicii i-au dat si concediu medical,intrucat are nevoie de repaus cat timp face tratament.
Patronul,nu vrea sa-i inregistreze concediul medical, ci a trecut-o in concediu de odihna, vara voia ei.
Practic,daca nu accepta situatia, o da afara.
Este legala aceasta procedura ?
Ce ar trebui facut in acest caz ?
Multumesc.
Din cate stiu, concediul de odihna se acorda pe baza de cerere SEMNATA a salariatului, aprobata de angajator.

Atentie si la faptul ca, concediul medical se depune pana in 5 ale lunii urmatoare (se vede aceasta si pe verso-ul exemplarului rosu al formularului de concediu medical). E posibil ca angajatorul sa incerce sa forteze depasirea acestui termen, deci sesizarea Casei de Sanatate si a ITM trebuie sa se faca de urgenta (nu vin ei chiar a doua zi).
Nu are importanta cand vin ,datele sunt inregistrate .
Uni angajatori nu platesc partile retinute din salarii si/sau nu sunt cu contributiile la zi ; decontul nu se face decat dupa plata acestor dari - caz concret : firma X nu plateste asigurariele de sanatate angajatilor decat aceluia care are nevoie de asistenta madicala -spitalizare/medic de familie/ tratamente) .
In plus ,angajatorul se teme si de faptul ca va trebui sa plateasca pt ca aceasta e declarata ca boala profesionala .Prea multe complicatii ,mai bine CO ca e mai simplu pt el!
Desconsiderarea actelor medicale emise de un medic ,e frustranta pt acesta .
Multumesc.