Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrare testament

Buna ziua,

Va rog sa-mi clarificati echivocul unor prevederi ale noului cod civil :
cum se inscrie in Registrul national notarial ( art. 1046) testamentul autentificat de catre o alta persoană (decat notarul) investită cu autoritate publică de către stat, potrivit legii (art. 1043).

Multumesc anticipat
Schwarzkopf_Nectra, utilizator
In primul rand trebuie sa definim ce inseamna alta persoană (decat notarul) investită cu autoritate publică de către stat. Aceasta alta persoana, pe timp de pace, dpmdv, nu poate fi decat un reprezentant al misiunii diplomatice a Romaniei in alta tara, consulat, etc, care va inscrie testamentul in RNNEL, le baza de semnatura electronica, asa cum o face si notarul public.