Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua!
Ce ar trebui sa faca ( acte) tatal copilului daca doreste sa intre in concediu de crestere copil ( deoarece mama nu poate), si in ce perioada inainte de nastere/dupa nastere.
Multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Asta stiu, problema este ca mama nu are contract de munca, deci nu poate lua concediu maternal, de aceea am dori sa intre tatal in concediul de crestere al copilului si nu stim ce trebuie sa facem in acest caz, ce acte ii trebuie de la locul de munca, cand trebuie depuse acestea ( inainte/dupa nastere)...
1. - Se poate intra in concediu crestere copil (CCC) imediat dupa ce se termina concediu de maternitate (sarcina si lauzie) al mamei dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.
- Daca mama nu a in deplinit conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate atunci tatal poate solicita CCC incepand cu data nasterii copilului.

2. - Cererea pentru suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC se depune la angajator.
- Cererea pentru indemnizatia pentru CCC, impreuna cu celelalte acte necesare, se depune la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care ati intrat in CCC.

3. Actele, cu caracter general, care se depun la Primarie sunt:

• actul de identitate al solicitantului;
• certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
• certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
• adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor;
• adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;
• declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate;
• declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana (parinte adoptiv, tutore) nu beneficiaza de aceleasi drepturi;
• declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
• dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe
propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea solicitantului intr-una din situatiile speciale de eligibilitate (au beneficiat in ultimele 12 luni de indemnizatie de somaj, si-au insotit sotul/sotia intr-o misiune permanente in strainatate etc.)
• alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor OUG 111/2010.