Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculeaza concediul de odihna,concediul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculeaza concediul de odihna,concediul de risc maternal si ce-l de lauzie la gravida,

Buna ziua ma numesc Corina si sunt insarcinata in 12 saptamani,as dori sa stiu cum se calculeaza concediul de odihna si cum se plateste ,din venitul brut sau net,dar ce-l de risc maternal cum se calculeaza din venitul brut sau net si daca lucrez in weekend cum calculez la cate zile am dreptul si de ce aprobarii am nevoie pentru a beneficia de el,mi-l poate da si medicul de familie, dar ce-l de post- natal si pre-natal,cum se calculeaza daca am si weekend lucrator ,de ce aprobarii am nevoie si cat la % din venitul brut sau net imi revine.

Multumesc!
1. Concediul de odihna se calculeaza ca media ultimelor 3 venituri brute (inclusiv orele suplimentare pt lucrul in weekend)
2. Conc de risc maternal il acorda medicul specialist si se aplica 75% (nu stiu exact) la baza de calcul a concediilor medicale.
3. Concediul de maternitate se acorda de medicul de familie si este 85% din BC conc medical.