Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de pe urma defunctului meu tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de pe urma defunctului meu tata

Tatal meu a murit in anul 2012 ,iar eu locuiesc impreuna cu familia si mama in aceeasi locuinta . Mentionez ca mai am o sora care locuieste in alta localitate si care nu ridica pretentii la mostenire. Asi dori sa stiu ce acte trebuie facute pentru ca eu sa raman unic mostenitor?
Trebuie deschisa succesiunea la notar iar ceilalti mostenitori daca vor sa renunte la mostenire in favoarea dvs. o fac printr-o declaratie de renuntare data la notariat.