avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna seara. Va rog sa ma ajutati sa intocmesc actele necesare privind succesiunea dupa tatal meu.
Sunt in posesia titlului de proprietate al casei, dar care este pe numele bunicului. Bunicul a decedat acum 8 ani si nu s-a facut succesiunea dupa acesta. Mostenitorii bunicului sunt 3 copii, printre care si tatal meu care a murit acum 6 luni. Dupa tatal meu am ramas 2 copii, impreuna cu mama. Eu locuiesc impreuna cu mama in aceasta casa. Cei doi frati ai tatalui nu au nici o pretentie la casa. Mama si fratele meu sunt de acord sa imi treaca casa pe numele meu.
Ce acte imi sunt necesare pentru aceasta ?
Trebuie sa ne prezentam cu totii la notar ?
Pot deveni proprietarul casei daca am acordul tuturor, in aceasi zi in care facem si succesiunea ?
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Va multumesc !

Cu respect,
STAN FLORIN
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 15:18, 14 Iulie 2009
Buna ziua,

dac nu sunt neintelegeri intre mostenitori atunci procedura este de competenta notarului.
Urmeaza sa va prezentati la notar, unde veti primi toate detaliile.

Avocat Boncu
Intai trebuie dezbatuta succesiunera dupa bunicul. Daca ceilalti frati ai tatalui dumneavoastra nu au pretentii la mostenire se prezinta la notar si semneaza ca renunta la mostenire, urmand ca apoi sa dezbateti succesiunea dupa tatal decedat, iar mama si sora renunta in favoarea dumneavoastra,
Buna ziua,

practic notarul ar putea sa dezbata in acelasi timp cele doua succesiuni; e bine sa cereti detalii la un notar;

Avocat Boncu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! tatăl meu gheorghe a decedat iar el împreună cu ... mierloiuionela mierloiuionela Buna seara! Tatăl meu Gheorghe a decedat iar el împreună cu cei doi frați al lui au moștenire terenuri de la tatăl lor .Ei cei trei frați au dezbătut ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunuri de la bunic Raimonda Raimonda Va prezint urmatoarea situatie: -casa construita de parintii mei in 1960,dar pe numele bunicului -taxele casei platite de parintii mei -exista ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o mostenire (casa+teren) pt care nu s-a facut taxa ... fetita fetita Buna ziua, Am o mostenire (casa+teren) pt care nu s-a facut taxa de succesiune de mai bine de 30 de ani. Cum se poate vinde aceasta casa stiind ca am fost ... (vezi toată discuția)