Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea in alt oras- competenta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea in alt oras- competenta

pot face reabilitarea in alt oras'?:(
ART. 529 c.p.p.

Reabilitarea judecătorească
Competentă să se pronunţe asupra reabilitării judecătoreşti este fie instanţa care a judecat în primă instanţă cauza în care s-a pronunţat condamnarea pentru care se cere reabilitarea, fie instanţa corespunzătoare în a cărei circumscripţie domiciliază condamnatul sau în care a avut ultimul domiciliu, dacă la data introducerii cererii domiciliază în străinătate.
Daca aveti adresa in ci unde vreti sa faceti reabilitarea se poate.
Nu puteti insa deschide procesul undeva aiurea adica unde ati avea chef.
Reabilitarea daca vrei sa o faci de la o politie dintr-un alt oras unde te-ai mutat nu prea merge , deoarece au fost cazuri in care s-au dat caracterizari pentru reabilitare si cand colo aveau in alte orase dosare penale sau erau suspecti si lista continua ... acum mergi faci la tribunal cererea pentru reabilitare , domniile lor verifica tot si cazier si cer si date de la politia teritoriala din care faceti parte ( judet ) ... apoi se pot pronunta , dar tine minte , daca ai fost condamnat cu inchisoare sa zicem la 3 ani , dupa cite tin minte e asa : condamnarea de 3 ani + restul de pedeapsa ( din 3 faci 2 si iesi pentru buna purtare ) + jumatate din condamnare = 6 ani in total ca sa nu iti respinga din prima reabilitarea ... iti trebuie cel putin un an sau 2 de la terminarea totala a pedepsei pe hartie + 1 sau 2 ani ... din ce tin minte ... asa am avut un caz si nu a inteles si a facut de capul lui .