Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca prestata sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca prestata sambata si duminica

Buna ziua,
Ma interesa sa stiu daca exista un nr maxim de weekend-uri pe luna pe care firma te poate obliga sa muncesti?
Precizez ca lucrez intr-un call center si am fost mutata pe un alt departament fara voia mea schimbandu-mi radical programul de munca in ture pana la 12 noaptea inclusiv sambata si duminica fara sa baneficiez de nici un spor de weekend.

Va multumesc.
1. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

2. Nu exista niciun numar maxim de weekend-uri in care salariatul este obligat sa muncaeasca.

3. In siatuatia in care un salaariat lucreaza samvbata si duminica, va beneficia cumulativ de :
- repausul saptamanal de 48 de ore consecutive acordat in alte zile ale saptamanii
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

4. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic