Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare Contract Vanzare Cumparare Auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare Contract Vanzare Cumparare Auto

Pe scurt . Am cumparat o masina de la o persoana ce parea de incredere. Masina arata bine si mergea bine , fare erori sau becuri aprinse in bord , proprietarul nu era samsar , in fine , am facut greseala sa o cumpar fara sa o verific. A doua zi s-a aprins becul de la airbag in bord. Am dus masina la reprezentanta si surpriza : Plansa de bord a fost inlocuita , nu are airbag-uri , are niste sigurante , + ca a fost revopsita total. L-am sunat pe individ , in prima faza a zis ca imi da banii inapoi dupa care a doua zi s-a razgandit , a zis ca el nu stia ca a fost lovita si ca asta e si ca nu mai rezolvam amiabil. Vreau sa va intreb cum sa procedez in situatia de fata , mai pot sa fac ceva sa imi recuperez banii ? Va multumesc.
Buna seara!

In penal nu aveti ce face. Va sfatuesc sa intentati o actiune civila pentru nulitatea contractului.
In orice caz, angajati-va avocat.

Cu stima.