Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... coproprietatea- vita de vie etajul IV
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

coproprietatea- vita de vie etajul IV

care este reglementarea legala in cazul vitei de vie la bloc?
stau la et Ii am reabilitat blocul si as dori sa renunt la vita de vie care se sprijina de balconul meu dar vecinul de la IV nu vrea in ruptul capului sa renunte la vita de vie?
ce se poat:dance:e face?
daca as fi in locul dvs si nu mi-ar conveni, as taia vita de vie de la planseu la planseu si la tavan si i le-as da vecinului (mai ales daca este vb despre vecinulde deasupra), sa nu creada ca v-ati imbogatit pe seama ei :D

el trebuia sa va ceara acordul pt ca vita de vie sa treaca prin dreptul balconului dvs, aceasta obturindu-va partial lumina si facilitind accesul ginganiilor la dvs. eventual cereti-i o suma mare pentru a ii lasa in pace vita de vie, astfel incit sa renunte de bunavoie la ea ;)
=D>
imi convine raspunsul tau felix ... dar situatia e delicata si vreau sa ma asigur ca daca fac acest lucru nu (tai vita) nu am probleme legale#-o
eu m-as lega de prevederile C. civil , art. 608 alin . 2 si 3. si art . 609. care reglementeaza situatia arborilor si gardurilor vii ale vecinilor, insa ma gandesc ca poate deven i aplicabila si in cazul dvs. Aceste reglementari v-ar permite sa procedati la taierea vitei de vie...
ContSters47264, utilizator
Sigur , dupa cum a mentionat colega mai sus , vecinul dumneavoastra e indatorat a taia macar acea parte a vitei care ajunge catre balconul dumneavoastra.(putand sa o pastreze pe cea care -i i inconjoara lui balconul ).
cu conditia sa nu va aduca atingere , de nici o natura , exercitiului dumneavoastra al dreptului de proprietate.
Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
vita de vie pleaca de la parter ... vecinul de la IV ar putea sa o pastreze... eventual in ghiveci