Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare

pot sa tai un butuc de vie care se afla pe proprietatea mea,insa este intinsa si pe proprietatea vecina drept copertina,radacina aflandu-se in curtea mea?trebuie sa cer acordul vecinului?
Teoretic, de vreme ce radacina se afla peproprietatea dvs. ar trebui sa puteti decide ce faceti cu ea. Asa cum si vecinii, daca ar fi incurcati de vita de vie extinsa pe proprietatea lor, ar fi i ndreptatiti sa o taie. Totusi, ar fi bine sa va puneti de acord mai intai, deoarece , cine stie cum , va putea incerca sa demonstreze vreun prejudiciu, stiu un caz similar in care cel care scosese radacina viei , de la el din curte, s-a trezit cu plangere la politie facuta de vecin.
radacina si tulpina sunt pe proprietatea mea,vecinul a tras din partea superioara si si-a facu o copirtina.eu la vara trebuie sa fac lucrari de consolidare si ma incurca,as vrea sa o tai sa nu ma incurce, si-mi ocupa si din curte.eu nu folosesc nimic din acest butuc de vie dar vecinul culege in fiecare toamna struguri de aceea cred ca nu-i convine sa tai via.pana acum nu am spus nimic dar acum trebuie sa o tai.exista vre-o lege care sa ma impiedice sa tai o planta de pe proprietatea mea?