Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABSENTE NEMOTIVATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABSENTE NEMOTIVATE

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie?
- am un salariat cu CIM pe 1 luna (expira pe 20 iunie 2015) care absenteaza nemotivat din data de 12.06.2015, fara a lua legatura cu noi, nici noi nul-am putut contacta. In acest caz cum este corect sa procedez?
1. daca nu apare pana la data de 20.06.2015 il trec in pontaj nemotivat si fac incetarea de drept a CIM , iar absentele nemotivate din pontaj le trec in adeverinta de vechime?
2. este obligatorie suspendarea CIM pentru absente nemotivate ( in acest caz) REgul. Intern prevede ca la 3 zile nemotivate se desface cim?

Multumesc. Dar am o neclaritate, operarea in revisal se face pe 18, (sambata, zi nelucratoare)- adica este zi nelucratoare dar eu trebuie sa vin sa operez revisalul? sau doar hartia , fizic?
Totul il puteti face in data de 20.07.2015.
Multumesc, acum sunt lamurita pe deplin si asa gandeam si eu.