Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Operare nemotivate in REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Operare nemotivate in REVISAL

Buna ziua,
1. Avem o persoana careia i-am trimis citatii de prezentare in vederea concedierii disciplinare. Pana aici, totul e simplu....sau cel putin pare.
Persoana nu s-a prezentat. Stiam din surse diverse ca are avocat.
Am apelat la un tertip, mai exact l-am chemat sa ridice suma de plata p care i-o datoram. A venit. Nu stiu daca in afara de fluturas a mai semnat ceva de genul "am primit toare drepturile la zi si nu mai am nicio pretentie". Stiu doar ca are cerere de lichidare la zi.

2. Intrebare: CFP / CFS trebuia operat in REVISAL?! Si daca da, la 20 zile lucratoare, dupa desfacerea CIM, este corect sa operez?

Multumesc frumos
Herra_, utilizator
Daca s-a decis suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate , atunci aceasta trebuie inregistrata in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

Dupa operarea incetarii c.i.m. in REVISAL nu se pot efectua alte inregistrari.
Initial nu stiam daca nu are medical....Cand a venit, la a doua solicitare, a facut cerere de incetare la zi. M-am bucurat ca nu a mai trebuit sa continui c.disciplinara....

Da, inteleg. Ma gandeam ca tehnic nu mai e posibil. Risc amenda?! Cat ma costa greseala?
Herra_, utilizator
HG 500/2011
Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;

Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
(4) Contravenientul poate achita in cel mult 48 de ore jumatate din minimul amenzii contraventionale prevazute la alin. (2) lit. b)—e).
....
Am niste nelamuriri.
1. In perioada in care persoana a absentat (iar noi, societatea, trimiteam convocari), nu puteam sti daca are cobcediu medical sau nu, asadar nu puteam face suspendare CIM;
2. durata cercetarii disciplinare se intinde pe o perioada mai lunga de 3 absente nemotivate;
3. orice inscris am fi facut cand s-a prezentat, ar fi refuzat sa-l semneze;
4. am procedat la desfacerea CIM, conform cererii, in ziua in care a venit si cu data pe care a trecut-o in cerere (acea zi);

Ma aflam in imposibilitatea de a-i face suspendare, incetare suspendare....incetare CIM....

Spuneti-mi unde gresesc...

multumesc frumos

In opinia mea, nu ati gresit deloc.