Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pensionar

In ce conditii pot angaja un fost salariat care a iesit la pensie pe caz de boala mediu (capacitatea de munca pierduta cel putin jumatate) a incetat activitate la firma noastrain data de 01.10.2011. Daca se angajazeaza se poate cu 4 ore si trebuie sa renunte la pensie ? Multumesc anticipat pantru raspuns.
Buna ziua,
Un pensionar de invaliditate gr. III poate fi angajat cu CIM cu timp partial de maxim 4h/zi. Nu trebuie sa renunte la pensie.