Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare conform codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare conform codului muncii

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este legal ca o parte din salariatii mei sa lucreze zilnic 12 ore, iar uneori si sambata?
Este legal , daca aveti acceptul acestora.

Art.120 alin.2 C.mun: Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

Pentru munca in ziua de sambata, salariatul va beneficia cumulativ de:
- o alta zi libera
- de un spor la salariu.
Nu este legal, durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.
Ore suplimentare se pot face maxim 8 ore pe saptamana, calculata pe o perioada de 4 luni.