avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare conform codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare conform codului muncii

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este legal ca o parte din salariatii mei sa lucreze zilnic 12 ore, iar uneori si sambata?
Cel mai recent răspuns: Bianca Mirea , Consultant resurse umane 11:20, 16 Iunie 2015
Este legal , daca aveti acceptul acestora.

Art.120 alin.2 C.mun: Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

Pentru munca in ziua de sambata, salariatul va beneficia cumulativ de:
- o alta zi libera
- de un spor la salariu.
Nu este legal, durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.
Ore suplimentare se pot face maxim 8 ore pe saptamana, calculata pe o perioada de 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor ore suplimentare ioana.1960 ioana.1960 Va rog sa ma ajutati !!! In Codul Muncii scrie ca se pot lucra 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare, si ca aceste ore suplimentare se pot ... (vezi toată discuția)
Munca suplimentara cioncamihaela cioncamihaela daca sunt solicitat sa prestez ore suplimentare sambata si duminica e legal?cum ramine cu repausul saptaminal? (vezi toată discuția)
Contranct angajare. kenno18 kenno18 Buna ziua, Am facut fisa medicala pentru a ma angaja la un magazin de produse din carne , inca nu am inceput munca si nu am semnat contractul.La ... (vezi toată discuția)