Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Buna seara,
Am infintat un SRL-D, platitor de TVA si aplic pentru un program de finantare europeana. Din fondurile eventual primite as dori sa achizitionez echipamente.
TVA-ul nu este eligibil la accesarea fondurilor europene si trebuie platit din contributie proprie.
Pot sa solicit rambursarea TVA-ului, dupa finalizarea achizitiilor si platat tuturor echipamentelor?
Evorba de 6.000 EURO, ceea ce nu e putin deloc.
Va multumesc!
Puteti sa l cereti oricand depasiti suma de 5 000 de lei.
Daca nu este finantat de ue, nu e nici o problema