Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie marfa societate neplatitoare de tva cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie marfa societate neplatitoare de tva cu sediul in Austria

O societate cu sediul in Austria, neplatitoare de tva , doreste sa achizitioneze marfa de la societati din Romania inregistrate in scopuri de tva; Ce demersuri trebuie sa faca in Austria pentru a-si putea deduce tva-ul aferent achizitiilor din Romania ?
hmarce, utilizator

Buna ziua,

In varianta in care societatea din Austria se inregistreaza in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare, va realiza achizitii intracomunitare din Romania ,nu va plati tva furnizorilor de marfuri din Romania si va aplica mecanismul taxarii inverse 4426=4427.

In varianta in care doreste recuperarea tva ului platit in Romania, trebuie sa verifice criteriile de eligibilitate, sa depuna o cerere la autoritățile competente din țara în care se află sediul întreprinderii

Procedura de rambursare a TVA este armonizată la nivelul UE. Pentru detalii, puteți consulta acest rezumat al procedurii de rambursare a TVA:

[ link extern ]