Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Legislatie achizitii SRL finantat de UE
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Legislatie achizitii SRL finantat de UE

Buna ziua,

Urmeaza sa infiintez un SRL si sa accesez fonduri europene pentre finantarea activitatii.
Firma va fi prestatoare de servicii. O conditie a accesarii fondurilor europene este aceea
de a prezenta un plan de afaceri in care voi planifica investitiile.
Finantarea se acorda sub forma de suma forfetara. Nu sunt specificate conditii legate de licitatii
publice sau de intocmirea unui dosar de achizitii. Va trebui sa fac achizitii directe.
Singura explicatie primita de la consultantieste aceasta: "în ceea ce priveşte modul de realizare a achiziţiilor, nu se specifică obligativitatea depunerii pentru avizare a dosarelor de achiziţii.
Pentru realizarea procedurilor de achiziţii, vă rog să aveţi în vedere respectarea legislaţiei
aplicabile, în domeniu
."

Imi puteti spune va rog care este legislatia aplicabila in acest caz?
Achizitiile, insumate, vor depasi 15000 euro. Echipamentele achizitionate, individual, nu depasesc
valoarea de 3000 euro.
padriani, utilizator
In cazul beneficiarilor privati, legislatia aplicabila pentru realizarea achizitiilor in cazul proiectelor cu finantare nerambursabila este Ordinul Ministerului Fondurilor Europene nr. 1120/2013 privind aprobarea Procedurii simplificate aplicate de beneficiarii privati in cadrul proiectelor finantate din instrumente structurale, obiectivul "Convergenta", precum si in cadrul proiectelor finantate prin mecanismele financiare SEE si norvegian pentru atribuirea contractelor de furnizare, servicii sau lucrari. A fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 650, din 22 octombrie 2013

Bafta multa