Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Neplata amenda radar fix
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Neplata amenda radar fix

In luna februarie a anului curent radarul fix din Cotorca m-a taxat de 2 ori . Am primit prin posta amenda . Intrebarea mea este ce anume se intampla daca nu le platesc ?!
Presupun ca dreptul de a face contestatie s-a prescris, ati fi putut contesta intermen de 15 zile de la comunicare. Acum , daca termenul s-a scurs, fie o platiti, sau daca nu, exista sansa sa primiti somatie de plata .
Din pacate , trebuie sa o platiti!;)
Radarul fix este amplasat in Cotorca . Eu am domiciliul in Buzau .
Si daca totusi nu o platesc ? :-/ Odata cu trcerea timpului se va mari suma ? Sau doar voi primi somatie de neplata ?
Daca sunteti nevoit , din diferite motive sa platiti amenda pana in momentul prescriptiei , atunci o sa platiti si penalizarile aferente.
pentru amenzi nu se calculeaza majorari, dar vi se va face urmarire silita ajungandu-se la executare silita prin diverse forme (poprire, sechestru, etc.) iar atunci veti plati dvs. toate cheltuielile ocazionate cu aceste actiuni