avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil?

Buna ziua,
Ma numesc Manole Cezarina, lucrez intr-o companie de produse cosmetologice pe post de operator call center. Am contractul individual de munca pe 2 ore cu un salariu brut de 220 Ron. Sunt insarcinata in 4 luni si doresc sa stiu daca voi beneficia de indemnizatie de cresterea copilului asa cum se cuvine s-au nu? Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: cezarina1 , utilizator 13:34, 18 Iunie 2015
1. Veti beneficia de concediu crestere copil (CCC) si de indemnizatia aferenta acestuia daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Puteti beneficia de CCC chiar daca aveti un program de 2 ore pe zi.

3. - In cazul dvs. indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei lunar.
- La aceasta se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.

4. Puteti beneficia si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iunie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc foarte mult si va doresc o zi buna. Manole C

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal - eleva laura 02 laura 02 pot beneficia de prenatal fiind eleva?multumesc (vezi toată discuția)
Concediu prenatal mamici masterande eualexandra eualexandra Buna ziua! As avea si eu niste nelamuriri. Eu sunt o viitoare mamica (sunt in luna a 6-a de sarcina) si sunt si masteranda la o facultate de stat, in anul I. ... (vezi toată discuția)
Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)