Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil?

Buna ziua,
Ma numesc Manole Cezarina, lucrez intr-o companie de produse cosmetologice pe post de operator call center. Am contractul individual de munca pe 2 ore cu un salariu brut de 220 Ron. Sunt insarcinata in 4 luni si doresc sa stiu daca voi beneficia de indemnizatie de cresterea copilului asa cum se cuvine s-au nu? Va multumesc mult
1. Veti beneficia de concediu crestere copil (CCC) si de indemnizatia aferenta acestuia daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Puteti beneficia de CCC chiar daca aveti un program de 2 ore pe zi.

3. - In cazul dvs. indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei lunar.
- La aceasta se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.

4. Puteti beneficia si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc foarte mult si va doresc o zi buna. Manole C