Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plangere penala - contestatie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plangere penala - contestatie

Acum doi ani am facut plangere penala impotriva unuia care nu si-a achitat obligatiile , lasand instrumente de plata , neonorate bineinteles . Desi organul de cercetare penala a probat inselaciunea in forma continuata , am primit ordonanta de clasare . Se poate vedea dosarul cu probele obtinute din cercetarea penala inainte de a depune contestatia?
Multumesc
Maiamod, utilizator
In calitate de parte vatamata aveti dreptul conf.art.81(1)lit.e) NCPP dreptul de a consulta dosarul,in conditiile legii.Veti formula o cerere catre procuror ptr.studierea dosarului.
Multumesc pentru raspuns ! Daca fac cerere pentru studiere , este intrerupta perioada de 20 de zile in care pot face contestatie ?
Nu, nu are nici o legatura cu intreruperea termenului.