Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul unei ipoteci pe un teren persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul unei ipoteci pe un teren persoana fizica

In cazul in care trec pe terenul meu intravilan o ipoteca de sa zicem 15000 Euro de la o persoana fizica pe un an iar eu gasesc intre timp un cumparator si primesc pe teren de exemplu 50000 Euro pot sa-l vand? iar la notar cand merg cu persoana cu ipoteca sai dau suma de 15000 Euro iar restul sa ramana mie cum e normal se poate asa ceva?
Iar in cazul in care eu vreau sa vand si el sa zicem nu vrea ce se intampla? Ma poate incurca cu ipoteca?
viliezwarez, utilizator
apelati la o tranzactie prin cont escrow, e cel mai elegant. astfel fiecare are garantia ca tranzactia va fi una convenabila tuturor.
Buna ideie cassy asa o sa fac asa si cumparatorul are garantia ca totul este in regula si nu se intampla nimica.
Va multumesc pt raspunsuri!
Daca, ipoteca este inregistrata la OCPI dureaza minim 10 zile de la momentul din care se depun actele pentru radiere.
contul escrow tot acolo e si astaepta pana se intocmesc toate actelele de fiecare parte , nu fuge nicaieri.
Si cel care trebuie sa semneze stingerea ipotecii cum isi primeste cei 15k eur.? Cum isi ridica banii din cont? :tooth: