Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... COTE PARTI SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

COTE PARTI SUCCESIUNE

Buna ziua,
Eu sunt vaduva ,sotul meu a decedat in urma cu 15 ani,cand fetita noastra avea 2 ani.Acum un an am cumparat un apartament prin credit Prima Casa si as dori sa ma recasatoresc cu un barbat care este divortat si are un copil din prima casatorie incredintat fostei sotii.As dori sa stiu daca fiul viitorului sot va avea dreptul la apartament dupa decesul tatalui sau si ce cota va avea.
Nelinistea mea e legata de faptul ca in cazul in care cel cu care intentionez sa ma casatoresc decedeaza inaintea mea poate veni fiul sau sa-si ceara mostenirea ramasa de la tatal sau .