Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu masa succesorala incompleta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu masa succesorala incompleta

Povestea este asa: socrul meu a murit in 2003 (85 ani) iar soacra mea a murit in 2010 (87ani). Amandoi au avut 3 copii (2 baieti si 1 fata). Pana la moartea socrului, casa + 1000 m patrati de curte, au fost date sub forma de vanzare - cumparare (ca sa nu poata fi atacat actul) catre nepotul fetei dumnealor. Au mai ramas 10 ha de pamant arabil extravilan (5 ha au fost ale socrului si 5ha ale soacrei, revendicate conform legilor in vigoare). Succesiunea dupa moartea socrului nu s-a facut decat acum, in 2015, dupa 5 de la moartea soacrei. Fata, care a avut-o in grija pe mama sa, a tinut ascunse toate actele de proprietate. Acum cu noile legi de incadastrare a terenurilor agricole a chemat la succesiune pe ceilalati 2 frati. La succesiune masa succesorala a fost constituita doar din cele 5 ha de pamant ale socrului, motivand ca despre celelalte 5 ha ale soacrei, nu stie nimic. Mentionez ca atata vreme cat au trait, cei doi nu au pomenit vreodata ca nu s-ar fi revendicat si pamantul soacrei. Dimpotriva in diverse discutii soacra se lauda ca ea avea putin mai mult decat socrul. Intrebare: ce sa facem, unde sa ne ducem ca sa aflam daca cele 5 ha de pamant au fost in proprietatea socrilor si cum sa aflam ce s-a intamplat cu ele. Noi nu detinem nici un act doar ale identitatii noastre ca rude, respectiv cei doi frati fii legitimi ai socrilor mei.
Multumesc pentru niciun raspuns! Scuzati deranjul, stimati specialisti!