Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua!
Tatal nostru a decedat recent, mama noastra este in viata
noi suntem 7 (sapte) frati , am inteles ca timp de 6(sase) luni
de la data decesului tatalui nostru suntem scutiti
de acel procent de 1% ce reprezinta impozitul catre stat
daca se deschide succesiunea
Imobilul pentru care se dezbate mostenirea este compus
din 6 (sase) corpuri de casa fiecare cu iesire separata
Din cele 6 (sase) corpuri de casa, 4 (patru) din ele au iesirea
in aceiasi curte, tatal nostru cu mult timp inainte de deces
ne-a dat fiecaruia din noi aceste corpuri sa locuim in ele
fara a ne face acte pe aceste corpuri de casa
Unul din frati va locui impreuna cu mama intr-un corp de casa
Avand in vedere ca mama noastra cat si noi toti fratii
ne-am inteles inca de prima data, am fost si suntem
intru totul de acord cu respectarea hotararii tatalui nostru,
va rog sa ne spuneti daca vom intampina probleme la notar
daca notarul ne poate face acte fiecaruia din noi
pe corpurile de casa aferente, pe cat posibil estimativ costurile acestor acte
si daca toate aceste proceduri se pot face fara informarea
si acordul prin semnatura a unuia din noi.
Va multumim!

Jumatate din casa apartine mamei (daca nu cumva casa a fost bun propriu al tatalui), iar din jumatatea de casa (sau toata casa) pe care o avea tatal, 1/4 revine mamei, restul de 3/4 se imparte la toti descendentii. Vi se poate face acte pe casa tuturor, insa dupa caz, cu acceptul mamei si transmiterea dreptului ei de proprietate printr-o forma prevazuta de lege. Va descurca notarul, insa pentru a vi se implini dorinta, nu este necesara doar dezbaterea succesiunii, ci si transmiterea proprietatii prin acte inter vivos.
Am uitat sa mentionez ca o parte din imobil
respectiv 5 (cinci) corpuri de casa au acelas acoperis
si toate cu intrari separate , a fost revendicat si retrocedat
prin legea 112 (retrocedarea locuintelor nationalizate)
tatalui meu si nu mamei
Pe al cincilea corp de casa figureaza tot tatal meu
dar n-a fost nationalizata , singurul act pe care-l are
pentru acest corp de casa este certificatul de mostenitor
Cand spuneti descendenti va referiti la copii (suntem toti in viata)
pentru ca ei vin primii la mostenire (nu nepotii)
Dezvoltati va rog cuvantul inter vivos
Multumesc
In cazul acesta din toata casa (presupunand ca este asa cum spuneti si ca a fost pe numele tatalui), deci din toata casa 1/4 revine mamei, si restul de 3/4 revine copiilor decedatului (tatal), astfel incat daca doriti ca toti cei prezenti sa aveti acte fiecare pe partea lui, ori mama renunta la mostenire dupa sotul ei, ori va face acte de vanzare pe partea ei de mostenire.
In discutie, sunt doua tipuri de acte: intre vii (inter vivos) in caz ca mama va vinde partea ei, si acte pentru cauza de moarte (mortis causa), adica mostenire dupa tatl dvs.

Faptul ca exista acoperis comun, nu are importanta.