Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Dorim sa dezbatem mostenirea dupa decesul tatalui nostru.
Actele de propietate ale celor doua corpuri de casa sunt:
Corp A
Certificat de Mostenitor (anul 1960) obtinut dupa decesul bunicului nostru
(tatal lor) in care sunt trecuti:

1. Tatal nostru 3/8 din mostenire (decedat 2015)
2. Unchiul nostru (fratele tatalui) cu 3/8 din mostenire (in viata)
3. Bunica (mama lor vitrega) 2/8 din mostenire (decedata 1995)

Dupa decesul mamei lor vitrege (1995) tatal si unchiul nostru
n-au dezbatut mostenirea
Mama lor vitrega nu are niciun fel de mostenitor
Unchiul nostru doreste sa ne cedeze partea lui de mostenire

Corp B
Act de Proprietate obtinul de tatal nostru in anul 2002
in urma unui proces de revendicare pentru acest corp nationalizat
si retrocedat in natura pentru care are Act de Punere in Posesie
Pentru acest corp doar tatal nostru este proprietar
unchiul nostru a renuntat in instanta la partea lui

Ambele corpuri sunt in aceiasi curte si figureaza la aceiasi adresa
sunt intabulate si trecute in cartea funciara.

Acum cand vrem sa dezbatem succesiunea
notarul ne-a spus ca deja avem doua dosare de dezbatut
un dosar pt unchiul nostru si mama lor vitrega
iar al doilea dosar este cel pentru imobilul retrocedat in natura
Notarul ne-a spus ca ne-am blocat din cauza primului dosar
iar problema acestui dosar este bunica noastra (mama lor vitrega)
din cauza ca nu are mostenitori sau vreun testament lasat
In acest caz nu putem merge mai departe pt ca neavand mostenitori
partea ei a luat-o statul si ca trebuie sa deschidem in instanta
un proces civil pentru partea ei de mostenire.
Ar mai fi o solutie, tinand cont ca se apropie termenul limita
(2 ani) scutire de la plata impozitului de 1%
sa facem succesiunea cu tot cu mama lor vitrega
pe noul certificatul de mostenitor va apare si ea trecuta
ulterior sa rezolvam si aceasta problema in instanta.
Este corect cum procedeaza notarul?
Exista vreo rezolvare in acest sens?
Mentionez ca imobilul la care fac referire
n-a fost obtinut in timpul casatoriei lor
el apartinea bunicului nostru din prima lui casatorie.
(mama naturala a tatalui si unchiului nostru a decedat 1947)

Va multumesc!

Ar mai fi o solutie, tinand cont ca se apropie termenul limita
(2 ani) scutire de la plata impozitului de 1%
sa facem succesiunea cu tot cu mama lor vitrega
pe noul certificatul de mostenitor va apare si ea trecuta
ulterior sa rezolvam si aceasta problema in instanta.

Scutirea de la plata impozitului se face numai in cazul succesiunii tatalui dvs, decedat in 2015. Iar la succesiunea tatalui dvs mama vitrega nu are nici un amestec.
Cat timp exista copii (dvs si eventualii frati/surori), acestia mostenesc.
In momentul de fata nu puteti dezbate mostenirea tatalui decat pe cota de 3/8 de la bunci, plus eventualele bunuri pe care le detinea in proprietate tatal dvs.

Si da, notarul procedeaza foarte corect. Daca mama vitrega nu are copii, nepoti de la copii, parinti, frati/surori, nepoti de la surori, bunici, frati/surori ai bunicilor, unchi/matusi si nici veri primari, cota ei de 1/4 o ia statul.
Era bine daca tatal si unchiul dvs si-ar fi pus aceasta problema cat traia mama vitrega.
Restul l-ati putea uzucapa, insa nu inca...
As sugera deschiderea succesiunii dupa tata si apoi, in cadrul unui litigiu in care s-ar solicita iesirea din indiviziune cu bunica, s-ar constata ca bunica e decedata si s-ar dispune deschiderea succesiunii dupa aceasta, chemandu-se statul in calitate de beneficiar al succesiunii vacante, incheierea unei tranzactii in care statul sa le vanda cele 2/8.