Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere Succesiune

Dupa decesul tatalui nostru (Iunie 2015) urmeaza sa deschidem succesiunea
avem de dezbatut doua imobile ce sunt in aceiasi curte + suprafata
de teren aferenta curtii. Unul din imobile a fost nationalizat si retrocedat
tatalui nostru in anul 1998 , doar tatal nostru figureaza ca proprietar
pentru acest imobil , NU si mama noastra.
Dupa retrocedare, in anul 1998 , tatal nostru ne-a dat fiecaruia
cate un corp din acest imobil nefacandu-ne acte.
In conditiile in care, mama noastra renunta la partea ei din
acest imobil retrocedat, si noi la fel pt celalat corp de casa,
iar toti fratii ne-am inteles asupra
modului in care fiecare corp de casa
revine fiecaruia asa cum ne-au fost dat de catre tatal nostru
Cum se va intocmi certificatele de mostenitor?
Se va intocmi cate un certificat de mostenitor pt fiecare corp in parte
sau va fi doar unul ce va cuprinde cota ce revine fiecaruia in parte?
Ce se poate intampla daca unul din frati refuza sa vina la Notar?
Certificatul de mostenitor se intocmeste cate un exemplar pentru fiecare parte care accepta mostenirea; vor fi cuprinse in el cotele indivize de motenire ce revin fiecaruia (sub forma de fractii ) si daca se solicita si iesirea din indiviziune, se vor trece si imobilele concrete ce revin fiecaruia.
Daca unul din frati refuza sa vina la notar, va trebui sa dezbateti succesiunea prin instanta, promovand o actiune in acest sens. In acest caz, ar fi recomandabil sa apelati la in avocat, macar pentru a va intocmi actiunea. Ideal este sa il angajati si pentru reprezentarea ulterioara in instanta, deoarece nu este un proces simplu.
Buna seara!

Deci pe actul de propietate al imobilului
ce i-a fost retrocedat tatalui nostru in anul 1998
nu este trecuta si mama noastra, este trecut doar tatal nostru
imobilul a fost nationalizat in anul 1951 si-a apartinut
bunicului nostru patern (decedat in anul 1962)
In aceste conditii, mama noastra mai vine in concurs
cu noi (copii) descendentii la dezbaterea mostenirii?
In conditiile in care ea (prin absurd) ar primi acea fractie
de 1/4 din mostenire, noi descendentii vom primi 3/4
cum se va imparti aceasta cota descendentilor?

multumesc

Buna ziua!

Deci pe actul de propietate al imobilului
ce i-a fost retrocedat tatalui nostru in anul 1998
nu este trecuta si mama noastra, este trecut doar tatal nostru
imobilul a fost nationalizat in anul 1951 si-a apartinut
bunicului nostru patern (decedat in anul 1962)
In aceste conditii, mama noastra mai vine in concurs
cu noi (copii) descendentii la dezbaterea mostenirii?
In conditiile in care ea (prin absurd) ar primi acea fractie
de 1/4 din mostenire, noi descendentii vom primi 3/4
cum se va imparti aceasta cota descendentilor?

multumesc