Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Masina de spalat, montare in bucatarie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Masina de spalat, montare in bucatarie

Exista stipulat in legislatie daca masina de spalat se poate monta in bucatarie la bloc?
nu, o montati pur si simplu.
Nu exista nicio interdictie pentru montarea masinii de spalat.
Sunt garnituri de bucatarie care au incorporate astfel de masini de spalat.
Nu este prevazut in legislatia nationala interdictie in acest sens
Problemele ce apar in cazul instalarii masinilor de spalat in bucatarie sunt generate de faptul ca exista comportament diferit intre apa menajera si spuma,cu riscul de a inunda vecini
Nu exista o interdictie.in schimb alimentarea trebuie trecuta prin apometru iar montarea sa nu se faca prin baterie-face bypass.Am avut in bloc masini montate prin baterie care se alimenta cu apa calda.Rezultat pe conducta de apa rece curge calda sau chiar fierbinte.
La primele etaje au cedat garniturile de la apa fierbinte.
Este adevarat ca nu este interzis, dar intervin alte probleme In primul rand tehnice , se stie ca , conducta de scurgere de la baie are 110 mm pe cand cea de la bucatarie cel mai bine are 70, iar spuma rezultata de la masina de spalat poate provoca o blocare temporara care produce o refulare a apei rezultata din spalarea lenjeriei ,inclusive intime care poate avea diferiti microbi si nunumai ( ferice de vecinul din apart. inferioare sa aiba carne la dezghet sau vase in ghiuveta). Va rog ganditiva bine cand montati masini de spalat in bucatarie.