Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Radiere auto

Buna ziua. In urma cu 4 ani,am primiti in custodie o masina de la matusa mea.La aproximativ 6 luni,am cazut de comun acord ca eu sa o dezmembrez ( era un Oltcit 82') zis si facut,numai ca atunci nu m-am gandit si la radiere.La centrul de fier vechi am primit doar banii si atat,fara bon sau fisa radiere. Acum matusa mea doreste sa o scoata de la impozit,care ar fi procedurile? De la masina am pastrat placutele de inmatriculare si cartea masinii ( talonul nu am idee unde s-a ratacit)
Cum pot radia masina fara dovada dezmembrarii acesteia? Am inteles ca ar fi o solutie sa fac dovada unui spatiu de depozitare
Multumesc.
Exista rezolvare !
Proprietarul de drept al bunului mobil,trebuie sa incheie declaratie notariala prin care sa declare ca nu mai detine in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a dezmembrarii acestuia
In baza declaratiei notariale,proprietarul de drept al bunului mobil,urmeaza sa solicite la autoritatea fiscala radierea la cerere
Autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea din evidente a bunului mobil dupa achitarea integrala a debitelor in urmarire
Succes !
Multumesc de raspuns!