avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Radiere auto

Buna ziua. In urma cu 4 ani,am primiti in custodie o masina de la matusa mea.La aproximativ 6 luni,am cazut de comun acord ca eu sa o dezmembrez ( era un Oltcit 82') zis si facut,numai ca atunci nu m-am gandit si la radiere.La centrul de fier vechi am primit doar banii si atat,fara bon sau fisa radiere. Acum matusa mea doreste sa o scoata de la impozit,care ar fi procedurile? De la masina am pastrat placutele de inmatriculare si cartea masinii ( talonul nu am idee unde s-a ratacit)
Cum pot radia masina fara dovada dezmembrarii acesteia? Am inteles ca ar fi o solutie sa fac dovada unui spatiu de depozitare
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ionut_Gabriel , utilizator 23:16, 23 Iunie 2015
Exista rezolvare !
Proprietarul de drept al bunului mobil,trebuie sa incheie declaratie notariala prin care sa declare ca nu mai detine in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a dezmembrarii acestuia
In baza declaratiei notariale,proprietarul de drept al bunului mobil,urmeaza sa solicite la autoritatea fiscala radierea la cerere
Autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea din evidente a bunului mobil dupa achitarea integrala a debitelor in urmarire
Succes !
Multumesc de raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna seara. In urma cu 4 ani,am primiti in custodie o masina de la matusa mea.La aproximativ 6 luni,am cazut de comun acord ca eu sa o dezmembrez ( era un ... (vezi toată discuția)
Radiere masina fara certificat de dezmembrare theogrigore theogrigore Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat ... (vezi toată discuția)
Solutii radiere Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna seara,care ar fi solutia optima pentru radierea unui auto care nu mai exista>? Masina a fost dezmembrata acum ~5 ani ( dar nu am cerut dovada de la ... (vezi toată discuția)