Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de somaj din strainatate se pierde in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de somaj din strainatate se pierde in cazul angajarii cu contract in Romania?

Buna ziua!

In cazul in care o persoana beneficiara a unei indemnizatii de somaj din Spania, doreste sa se angajeze cu contract de munca in Romania, va pierde in totalitate indemnizatia de somaj sau beneficiaza ca si in tara de procentul de 30% din indemnizatia de somaj pe durata ramasa de la semnarea contractului de munca?
In cazul parasirii teritoriului spaniol, pentru a primi in continuare ajutorul de somaj la care are dreptul in Spania, lucratorul trebuie sa anunte Serviciul Statal de Ocupare spaniol (SPEE/INEM) inaintea plecarii si apoi, in termen de 7 zile, sa contacteze agentia de ocupare din tara in care se deplaseaza (in Romania, Agentia Nationala de Ocupare a Fortei de Munca – ANOFM: www.anofm.ro). Conform regulilor europene, in tara de destinatie va beneficia de prestatiile de somaj oferite de statul spaniol timp de maxim 3 luni, pe durata carora sa isi caute activ un loc de munca.