Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Obtinerea aprobari urmaririi unui telefon mobil ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Obtinerea aprobari urmaririi unui telefon mobil furat,de la procuror....

Mi-a fost furata geanta din caruciorul fetitei mele in timp ce eram in parc la ora 13.00.Portofelul si cheile mi-au fost gasite si aduse la locul de munca ,dar telefonul cel mai valoros ...nu.Am facut plangere la politie si urmatoarea zi am dus nr telefonului pentru a fi urmarit prin GPS.De la inceput mi s-a spus ca nu mi se va aproba ,deoarece pierderea telefonului meu samsung galaxy s duos in valoare de 650de lei e neinsemnata pt statul nostru...Intrebarea mea este....Exista o astfel de lege in care se stipuleaza ca doar de la o anumita valoare se poate cere depistarea obiectului furat prin GPS?..PS ...Eu sunt sigura ca nici macar nu a cerut aprobarea...Exista ceva modalitate de a-mi recupera telefonul...Multumesc anticipat...
Politistul a presupus ca judecatorul, la recomandarea procurorului, poate sa nu aprobe cererea prin care se pot solicita date de la operatorul mobil.
Daca ati facut setarile necesare, incercati pe Site-ul marcii sa localizati telefonul cu "Find My Mobile"
In general se urmareste a fi prins hotul.
Poate conta insa si valoarea telefonului dar de fel nu conteaza valoarea ci doar daca poate fi localizat.

E posibil sa fi fost cautat dar fara a fi gasit.
Exista si astfel de cazuri.
Peste trei saptamani apare la vanzare si ii spun politistului unde sa mearga si cu tot felul de scuze ....nu face nimic...precis ca l-a vandut deja respectivul ...ca e smecher...etc...
gianinategzes, utilizator