Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Contract furnizor servicii medicale
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Contract furnizor servicii medicale

Buna seara,

Societatile comerciale care au 2 angajati cu CIM sunt obligate sa aiba un contract semnat cu un furnizor de medicina muncii care sa intocmeasca fisele de angajare?

Va multumesc anticipat.
Medicul specialist de medicina muncii nu intocmeste fisele de angajare. Acesta efectueaza examinarea medicala a lucratorilor inainte de angajare si periodic, in baza cererii primite de la angajator si fisei cu factorii de risc profesional identificati la viitorul loc de munca/ post de lucru.
In urma examinarii medicale, medicul specialsit de medicina muncii intocmeste fisa de aptitudine a lucratorului examinat, pe care mentioneaza, dupa caz, apt/ inapt/ act conditionat pentru locul de munca ....
In baza acestui aviz, angajatorul intocmeste sau nu formele de angajare (CIM).
Niciun medic nu va emite fisa de aptitudine daca nu este platit pentru activitatea depusa. De regula, se intocmeste un contract de prestari servicii intre medic si angajator, indiferent de numarul de lucratori.
Studiati cu atentie HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor.