Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Masuri economice in vigoare pt sustinerea natalitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Masuri economice in vigoare pt sustinerea natalitatii

Buna! O sa nasc in curand si as vrea sa stiu ce masuri economice sunt in vigoare pentru sustinerea si incurajarea natalitatii. Auzisem ca in urma cu cativa ani, tinerii parinti primeau din partea statului o ”prima” la nasterea primului copil. Se mai practica asa ceva?
1. - Din partea statului nu se mai acorda asa ceva din 2010.
- Daca in contractul colectiv de munca (CCM) aplicabil unitatii in care lucrati aveti prevazut asa ceva atunci veti beneficia si dvs.

2. Dar prin lege (daca indepliniti conditiile) va sunt acordate alte drepturi:
- concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal);
- concediu crestere copil (CCC) si indemnziatia aferenta, pana la varsta de 1 an sau 2 ani a copilului (depinde pentru ce varianta de CCC optati).
O alta masura este dublarea alocatiilor de stat pentru copii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani.
Va multumesc pt lamuriri si pt informatii!