avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca revisal

Buna ziua, ma puteti ajuta va rog intr-o problema: am avut un angajat cu contract de munca pe perioada determinata pana in 15.06.2015. In 15.06.2015 am trimis revisalul cu incetarea contractului de munca potrivit art 65 alin 1, este grestit? ar trebui sa fac corectie in art 56 lit i ? La un control ITM as putea primii amenda?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:54, 23 Iunie 2015
Pentru asa ceva nu se primeste o sanctiune contraventionala.
Multumesc pentru raspuns, as mai avea o intrebare: este corecta operarea in revisal cu data de 15.06.2015 sau trebuia cu data de 16.06.2015?

Va multumesc
Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii si nu in ziua urmatoare celei in care inceteaza c.i.m.

Astfel, daca data incetarii c.i.m. este 15.06.2015, atunci aceasta zi este si data transmiterii in REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie? - am un salariat cu CIM pe 1 luna (expira pe 20 iunie 2015) care absenteaza nemotivat din data de 12.06.2015, ... (vezi toată discuția)
Data decizie incetare c.i.m. limita de varsta dutescu maria dutescu maria Buna ziua, Pentru prima data trebuie sa intocmesc decizie de pensionare cf. art.56 alin.1 lit.c implinirea varstei de 65 ani. Acest salariat implineste 65 de ... (vezi toată discuția)
Etape mutare angajati dintr-o societate in alta Bubinubi Bubinubi Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu etapele de urmat pentru mutarea angajatilor pe o alta societate nou-infiintata cum ar fi: modalitatea de mutare (incetare ... (vezi toată discuția)