avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Comparatie Pensie anticipata vs Somaj si Pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Comparatie Pensie anticipata vs Somaj si Pensie anticipata

Buna ziua !
Am o dilema...Nu cunosc foarte bine modalitatea de calcul a pensiei si,de aceea,apelez la ajutorul Dv..
Am 63 ani si am fost disponibilizat.Ca solutii:
1. Ma pot pensiona anticipat sau
2. Pot intra in somaj 12 luni si apoi sa ma pensionez anticipat...Care ar fi varianta cea mai buna din punct de vedere financiar ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:08, 23 Iunie 2015
Varianta nr.2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata/anticipat partiala, etc sandavo sandavo Buna seara Sunt femeie, nascuta in 5 august 1970. Lucrez din octombrie 1988, am lucrat 6 sau 8 luni full time, apoi pana in octombrie 1992 jumatate de norma ... (vezi toată discuția)
Ce este mai bine, sa intri in somaj sau sa te pensionezi? iosif.kramar iosif.kramar Lucrez in mediu financiar de 23 de ani. Pentru moment sunt in medical si ma pot pensiona pentru un an pe probleme de la psihiatru. Dar in acelasi timp as putea ... (vezi toată discuția)
Calculare pensie Srb Srb Am urmatorul caz al mamei mele. Pana la pensie mai are 2 ani. Firma la care lucreaza vor sa le faca PFA (firma nu mai are bani,sau asta zic de ceva timp). Ar ... (vezi toată discuția)