avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce este mai bine, sa intri in somaj sau sa te ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce este mai bine, sa intri in somaj sau sa te pensionezi?

Lucrez in mediu financiar de 23 de ani. Pentru moment sunt in medical si ma pot pensiona pentru un an pe probleme de la psihiatru. Dar in acelasi timp as putea intra daca merg la banca si in somaj. Stiu ca voi fi concediat, nu cunosc motivul, in curand. Ce ar fi mai benefic pentru mine?
Ma intreb din punct de vedere material dar si ca siguranta al postului?
Multumesc tare mult.
Cel mai recent răspuns: iosif.kramar , utilizator 11:30, 27 Aprilie 2011
1. Recomandarea mea este sa intrati in somaj.
2. Din somaj va puteti pensiona pentru invaliditate dar de la pensie sa intrati in somaj la somaj este mai dificil.
multumesc frumos pentru ajutor. zi tare faina,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical inainte de demitere? cristina75 cristina75 Buna ziua. Introduc acest nou subiect ca o completare la un altul "ajutor-revenire din maternitate -post restructurat" la care am primit raspuns. Caz pe ... (vezi toată discuția)
Daca merg la psihiatru,este in avantajul lor? anonim_afx anonim_afx Eu sunt o mama careia ia murit intrun accident, singurul copil in varsta 20 de ani.eu m-am izolat de toti,doar la servici m-am implicat,am avansat,dar acasa ... (vezi toată discuția)
Concediul medical premergator pensiei de invaliditate poate fi intrerupt o perioada scurta? udin udin pentru intelegerea situatiei, vin cu explicatii:deoarece am probleme medicale recunoscute de multi ani,am fost concediata prin desfiintarea postului, pe motiv ... (vezi toată discuția)