Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce este mai bine, sa intri in somaj sau sa te ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce este mai bine, sa intri in somaj sau sa te pensionezi?

Lucrez in mediu financiar de 23 de ani. Pentru moment sunt in medical si ma pot pensiona pentru un an pe probleme de la psihiatru. Dar in acelasi timp as putea intra daca merg la banca si in somaj. Stiu ca voi fi concediat, nu cunosc motivul, in curand. Ce ar fi mai benefic pentru mine?
Ma intreb din punct de vedere material dar si ca siguranta al postului?
Multumesc tare mult.
1. Recomandarea mea este sa intrati in somaj.
2. Din somaj va puteti pensiona pentru invaliditate dar de la pensie sa intrati in somaj la somaj este mai dificil.
multumesc frumos pentru ajutor. zi tare faina,