Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot invoca inadmisibilitatea martorilor pentru ca se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot invoca inadmisibilitatea martorilor pentru ca se afla in legaturi de interese cu partea adversa, in vechiul Cod de procedura civila?

Pot invoca inadmisibilitatea martorilor paratei pentru ca se afla in legaturi de interese cu parata, in vechiul Cod de procedura civila? As putea invoca de conformitate art. 4 (2) din Legea 303/2004 "Judecătorii nu pot refuza să judece pe motiv că legea nu prevede, este neclară sau incompletă.", si invoca completarea procedurii cu normele uzitate de instanta conform noului Cod de procedura civila

Noul Cod de procedura civila
Articolul 315 Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
2. sotul, fostul sot, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflati in dusmanie sau in legaturi de interese cu vreuna dintre parti;
4. persoanele puse sub interdictie judecatoreasca;
5. cei condamnati pentru marturie mincinoasa.
(2) Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. (1) pct. 1-3.

Echivalenta reiese doar prin articolul urmator in vechea lege, din ce-am gasit eu:

Vechiul Cod de procedura civila
Art. 192
Presedintele, inainte de a lua marturia, va cere martorilor sa arate:
1. numele, indeletnicirea, locuinta si varsta;
2. daca este ruda sau afin cu una din parti si in ce grad;
3. daca se afla in serviciul uneia din parti;
4. daca este in judecata, in dusmanie sau in legaturi de interes cu vreuna din parti.
Puteti solicita judecatorului cenzurarea declaratiilor martorilor,dupa audierea acestora,precizand motivele care va fac sa credeti ca acestia sunt subiectivi.
Inainte de audierea martorilor va puteti opune audierii acestora, aratand interesul/implicarea subiectiva a martorilor (eventual probad cele sustinute).

Daca instanta incuviinteaza audierea lor, in functie de marturia acestora puteti solicita cenzurarea raspunsurilor/ inlaturarea declaratiilor din probatoriu. Ori puteti depune plangere pentru marturie mincinoasa.