Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de ipoteca mobiliara -executare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de ipoteca mobiliara -executare

Buna ziua !

Am inregistrat la arhiva electronica un contract de ipoteca mobiliara pentru recolta ce urmeaza a fi culeasa in toamna ( identificata prin cultura -grau porumb...suprafata cultivata, zona, tarlaua..... . Scadenta sumei garantate e la sf anului.

Daca in toamna debitorul ipotecar culege recolta, o valorifica dar nu achita datoria catre noi (pt ca datoria nu e scadenta inca ). La sfarsitul anului (la scadenta ) nu achita suma. Vreau sa execut contractul de gaj ....recolta nu mai e ....cum se poate proceda?

Se poate incheia in momentul recoltarii un proces verbal in care sa se precizeze exact cantitatea ( ex 60 tone grau) si unde se depoziteaza si gajul sa treaca asupra cantitatii respective ce va fi individualizata ... iar la sf anului sa se execute gajul pe respectiva cantitate ....In cazul acesta cum se face inregistrare ala Arhiva electronica ?