Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Detalii inmatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Detalii inmatriculare masina

Autoturismul (an fabricatie 2003) a fost inmatriculat pe societate comerciala.Aceasta a fost lichidata iar bunurile au revenit actionarului unic.
Este necesara reinmatricularea masinii pe persoana fizica respectiv pe numele actionarului unic?Daca da ,trebuie platita taxa de primainmatriculare?(impozitul a fost platit pana la data lichidarii societatii).
In conditiile in care proprietarul bunului mobil initial a fost persoana juridica care a fost lichidata,auto ramanand in proprietatea persoanei fizice,aceasta in termen de 30 de zile ,
detine obligatia sa desfasoare procedura legala de inmatriculare auto