Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa imposibila de mediu pt masina amortizata pe firma ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa imposibila de mediu pt masina amortizata pe firma care nu mai are activitate

Am o intrebare pt cine poate sa raspunda, sa va spun problema:
1. Am o masina pe firma total amortizata.
2. Nimeni nu mi-o cumpara pt ca este anul de fabricatie 98 si tip vechi.
3 Masina merge.
4. Firma nu mai functioneaza de 9 ani.
Intrebare:
1. Eu acuma trebuie sa platesc Taxa de Mediu pt a doua inmatriculare daca lichidez firma si o trec pe persoana fizica?
Masina nu face nici 200 Euro pe piata, taxa de inmatriculare este de 850 Euro.
2. Este normal ca administratorul firmei sa plateasca inca o data la lichidare pt inmatriculare masina casata taxa de mediu?

pavelb, utilizator
Societatea este dizolvata si lichidata ? Daca aceasta este inca viabila si fara datorii la ANAF si Primarie atunci puteti solicita lichidarea voluntara la ORC fara desemnarea unui lichidator iar bunurile firmei vor deveni ale asociatului/asociatilor in calitate de persoane fizice. In baza hotararii de dizolvare si a rezolutiei ORC de dizolvare si lichidare se va face transferul autoturismului de pe societate pe persoana fizica si nu trebuie sa platiti timbru de mediu. Apoi puteti vinde sau casa masina. Alta varianta ar fi fie sa o casati pentru programul Rabla fie sa o vindeti la fier vechi .
Problema este ca atunci cand vreau s-o inmatriculez pe persoana fizica apoi (dupa lichidare) trebuie sa platesc aceasta taxa de 850 Euro
Nu sunt scutit de nimic, la inmatriculari auto, pt ca masina a fost initial inmatriculata in 1998, trebuie sa platesc aceasta taxa!